یال


درباره این مرکز بزرگترین کتابخانۀ دانشگاهی ایران است و مجموعه‌ای غنی و گسترده از منابع گوناگون در زمینه‌های مختلف علوم و فنون و ادب را در برمی‌گیرد . این کتابخانه بیشتر به امر پژوهش اختصاص دارد و به گردآوری آثار مربوط به مطالعات اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی و شرق‌شناسی می‌پردازد. هستة اصلی کتابخانة مرکزی دانشگاه تهران در سال 1328، با مجموعۀ اهدایی سید محمد مشکوه، استاد دانشگاه تهران، شامل 1329 جلد نسخة خطی، تشکیل گردید. بنای فعلی کتابخانه، در یکم مهرماه سال 1350 گشایش یافت.کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد در حال حاضر روزانه پاسخگوی بیش از 4500 نفر مراجعه‌کننده از دانشجویان دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و محققان و پژوهشگران داخل و خارج از کشور است .
مالک دانشگاه تهران
ناشر دانشگاه تهران
نوع سازمان دولتی
زمان شروع 1328
یادداشت کتابخانۀ مرکزی و مرکز اسناد از سال 1346 به عضویت فدراسیون بین المللی انجمن های کتابداری ایفلا درآمده است. همچنین دارای نشریات قدیمی دیجیتالی شده و نشریه علمی - پژوهشی تحقیقات کتابداری تحت عنوان «نشریه تحقیقات کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاهی» می باشد.
هدف این کتابخانه در کنار کتابخانه‌های تخصصی دانشکده‌ها که هر یک برحسب نیازهای علمی و آموزشی ویژة خود به وجود آمده‌اند، بیشتر به امر پژوهش اختصاص دارد.
نشانی اینترنتی http://library.ut.ac.ir/
رایانامه libpublic@ut.ac.ir
تلفن ثابت 982161112503 - 61112767 - 66466199
سیاست اشتراک این کتابخانه موظف است صرفاً به اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه تهران سرویس دهی داشته باشد. سایر مراجعین به کتابخانه مرکزی می توانند با توجه به شرایط مقرر به عضویت کتابخانه مرکزی درآمده و از منابع موجود در کتابخانه استفاده نمایند. همچنین دانشجویان ارشد و دکترا دانشگاه تهران امکان دسترسی به تمام متن مقالات پایگاه های اطلاعاتی لاتین را در خارج از دانشگاه دارا می باشند. این کتابخانه امکان دسترسی به چکیده پایان نامه ها را نیز همراه با اطلاعات کتابشناختی فراهم می نماید.
برای شرکت در نظرسنجی درباره این سامانه کلیک کنید.
کاربر گرامی، روی‌هم‌رفته از سامانه دروازه‌ اطلاعات علمی، پژوهشی، و فناورانه ایران (در) چه اندازه رضایت دارید؟